Cost of living comparison
Naples is 13.0% more expensive than United States overall.
- Restaurants
-
pay 19.1% more in Naples
- Groceries
-
pay 20.7% more in Naples
- Transportation
-
pay 14.7% less in Naples
- Housing
-
pay 35.3% more in Naples
- Childcare
-
pay 20.9% more in Naples
- Entertainment and Sports
-
pay 11.3% more in Naples
- Clothing
-
pay 1.7% less in Naples
The cost of housing, childcare, groceries, restaurants, and entertainment and sports in Naples are more expensive than in United States. Expenses including transportation and clothing are lower in Naples.
If you lived in Naples instead of United States, you would:
pay 19.1% more for restaurants
United States
|
Naples
|
||
---|---|---|---|
Basic meal with drink at inexpensive restaurant |
$18.59
|
$23.88
|
|
Fast food combo meal
McDonalds, or similar
|
$10.47
|
$12.00
|
|
Bottle of Coca-Cola (11 fl. oz) |
$2.50
|
$3.05
|
|
Bottle of water (11 fl. oz) |
$1.96
|
$2.19
|
|
pay 20.7% more for groceries
United States
|
Naples
|
||
---|---|---|---|
Bread
1 loaf
|
$3.49
|
$4.19
|
|
Local cheese (8 oz) |
$6.33
|
$10.23
|
|
Milk (1 gallon) |
$3.91
|
$4.63
|
|
Eggs
1 dozen
|
$3.56
|
$4.85
|
|
Boneless chicken breast (1 lb) |
$5.16
|
$5.52
|
|
Apples (1 lb) |
$2.33
|
$2.03
|
|
Bananas (1 lb) |
$0.78
|
$0.71
|
|
Oranges (1 lb) |
$2.00
|
$3.50
|
|
Tomatoes (1 lb) |
$2.16
|
$2.42
|
|
Potatoes (1 lb) |
$1.34
|
$1.00
|
|
Onions (1 lb) |
$1.38
|
$1.98
|
|
pay 14.7% less for transportation
United States
|
Naples
|
||
---|---|---|---|
Gasoline (1 gallon) |
$3.61
|
$3.45
|
|
Monthly public transit pass |
$65.15
|
$30.00
|
|
New Volkswagen Golf 1.4 (standard edition) |
$31,583.67
|
$36,050.00
|
|
Taxi trip in downtown area (5 miles) |
$17.81
|
?? | |
pay 35.3% more for housing
United States
|
Naples
|
||
---|---|---|---|
Internet connection
50 mbps or faster, cable/dsl
|
$67.50
|
$81.43
|
|
1-Bedroom apartment in downtown area |
$1,655.99
|
$2,892.86
|
|
1-Bedroom apartment outside city center |
$1,423.40
|
$2,273.33
|
|
Utilities for two
(700 sq ft apartment)
including electric, gas, water, heating
|
$148.34
|
$127.71
|
|
pay 20.9% more for childcare
United States
|
Naples
|
||
---|---|---|---|
Private preschool for 1 child, monthly |
$1,351.84
|
$840.00
|
|
Middle school for 1 child, two semesters |
$22,265.44
|
$40,000.00
|
|
pay 11.3% more for entertainment and sports
United States
|
Naples
|
||
---|---|---|---|
Domestic/local beer (1 pint) |
$5.78
|
$7.00
|
|
Cappuccino in mid-range area |
$5.04
|
$5.21
|
|
Pack of cigarettes
Marlboro or similar
|
$9.68
|
$5.75
|
|
Monthly membership at local gym |
$50.84
|
$77.33
|
|
Movie ticket to theater/cinema |
$13.30
|
$16.00
|
|
pay 1.7% less for clothing
United States
|
Naples
|
||
---|---|---|---|
Regular jeans
Levi's brand
|
$50.38
|
$54.75
|
|
Regular dress
from H&M or similar store
|
$40.66
|
$37.50
|
|
Running shoes
Nike or Adidas
|
$85.52
|
$87.67
|
|
Men's business shoes (leather) |
$111.08
|
$100.00
|
|
Change currency:
Help us improve these prices
ASK THE ELSEWHERE COMMUNITY
Join the Elsewhere community and ask a question about Naples or United States. It's a free, question-and-answer based forum to discuss what life is like in countries and cities around the world.