Cost of living in Reno
Reno (NV), United States
compared to
Search to compare..
Cost of living in Reno vs. United States overall average
Reno is 8.7% more expensive than United States overall.
- Restaurants
-
pay 11.8% more in Reno
- Groceries
-
pay 12.5% more in Reno
- Transportation
-
pay 11.8% more in Reno
- Housing
-
pay 0.6% less in Reno
- Childcare
-
pay 5.2% more in Reno
- Entertainment and Sports
-
pay 5.0% less in Reno
- Clothing
-
pay 24.9% more in Reno
The cost of clothing, groceries, restaurants, transportation, and childcare in Reno are more expensive than in United States. Expenses including entertainment and sports and housing are lower in Reno.
Reno Cost of Living Breakdown
Cost
|
Range | |
---|---|---|
Basic meal with drink at inexpensive restaurant | $20.00 |
$14.00
-
$35.00
|
Fast food combo meal
McDonalds, or similar
|
$12.00 |
$11.00
-
$13.00
|
Bottle of Coca-Cola (11 fl. oz) | $2.96 |
$2.25
-
$3.99
|
Bottle of water (11 fl. oz) | $2.08 |
$1.99
-
$2.50
|
Reno - Cost of restaurants
Improve prices ·
Change currency (USD)
Cost
|
Range | |
---|---|---|
Bread
1 loaf
|
$4.29 |
$3.31
-
$7.17
|
Local cheese (8 oz) | $6.21 |
$4.38
-
$13.23
|
Milk (1 gallon) | $4.47 |
$3.36
-
$8.49
|
Eggs
1 dozen
|
$4.33 |
$2.49
-
$6.99
|
Boneless chicken breast (1 lb) | $4.47 |
$2.29
-
$10.00
|
Apples (1 lb) | $2.73 |
$0.99
-
$3.99
|
Bananas (1 lb) | $0.87 |
$0.58
-
$2.00
|
Oranges (1 lb) | $1.52 |
$0.98
-
$5.99
|
Tomatoes (1 lb) | $2.89 |
$1.28
-
$4.99
|
Potatoes (1 lb) | $1.71 |
$0.98
-
$2.99
|
Onions (1 lb) | $1.74 |
$0.88
-
$2.99
|
Reno - Cost of groceries
Improve prices ·
Change currency (USD)
Cost
|
Range | |
---|---|---|
Gasoline (1 gallon) | $4.50 |
$3.92
-
$5.10
|
Monthly public transit pass | $65.00 |
$65.00
-
$65.00
|
New Volkswagen Golf 1.4 (standard edition) | $27,322.00 |
$27,322.00
-
$35,000.00
|
Taxi trip in downtown area (5 miles) | $24.23 |
$24.23
-
$26.00
|
Reno - Cost of transportation
Improve prices ·
Change currency (USD)
Cost
|
Range | |
---|---|---|
Internet connection
50 mbps or faster, cable/dsl
|
$76.69 |
$54.50
-
$119.00
|
1-Bedroom apartment in downtown area | $1,535.46 |
$1,350.00
-
$2,000.00
|
1-Bedroom apartment outside city center | $1,365.38 |
$1,100.00
-
$1,600.00
|
Utilities for two
(700 sq ft apartment)
including electric, gas, water, heating
|
$141.32 |
$109.95
-
$217.18
|
Reno - Cost of housing
Improve prices ·
Change currency (USD)
Cost
|
Range | |
---|---|---|
Private preschool for 1 child, monthly | $1,355.00 |
$1,200.00
-
$1,386.00
|
Middle school for 1 child, two semesters | $24,561.67 |
$10,870.00
-
$27,300.00
|
Reno - Cost of childcare
Improve prices ·
Change currency (USD)
Cost
|
Range | |
---|---|---|
Domestic/local beer (1 pint) | $5.00 |
$4.00
-
$8.00
|
Cappuccino in mid-range area | $5.15 |
$4.00
-
$6.00
|
Pack of cigarettes
Marlboro or similar
|
$9.68 |
$8.99
-
$15.00
|
Monthly membership at local gym | $39.35 |
$20.00
-
$65.00
|
Movie ticket to theater/cinema | $14.50 |
$12.80
-
$15.00
|
Reno - Cost of entertainment and sports
Improve prices ·
Change currency (USD)
Cost
|
Range | |
---|---|---|
Regular jeans
Levi's brand
|
$59.27 |
$45.80
-
$67.00
|
Regular dress
from H&M or similar store
|
$51.25 |
$15.08
-
$100.00
|
Running shoes
Nike or Adidas
|
$104.18 |
$50.00
-
$150.00
|
Men's business shoes (leather) | $149.00 |
$70.00
-
$219.00
|
Reno - Cost of clothing
Improve prices ·
Change currency (USD)
Tip: Try viewing our aggregate cost of living in Nevada
to see the average cost of cities throughout Nevada, like
Mesquite,
Elko,
Amargosa Valley,
Las Vegas,
Winnemucca,
and more.
For a detailed breakdown of Santa Cruz vs. the national average, see the cost of living in United States compared to Reno.
Help us improve these prices
MyLifeElsewhere is a collaborative project. Please enter price information for your location to help assist us in making these comparisons more accurate.
Learn more
Change currency:
United States Dollar (USD)