Cost of living comparison
North Carolina is 2.4% cheaper than Nevada.
- Restaurants
-
pay 12.2% less in North Carolina
- Groceries
-
pay 7.2% less in North Carolina
- Transportation
-
pay 11.7% less in North Carolina
- Housing
-
pay 3.8% less in North Carolina
- Childcare
-
pay 20.4% more in North Carolina
- Entertainment and Sports
-
pay 4.7% more in North Carolina
- Clothing
-
pay 7.0% less in North Carolina
The cost of childcare and entertainment and sports in North Carolina are more expensive than in Nevada. Expenses including restaurants, transportation, groceries, clothing, and housing are lower in North Carolina.
If you lived in North Carolina instead of Nevada, you would:
pay 12.2% less for restaurants
Nevada
|
North Carolina
|
||
---|---|---|---|
Basic meal with drink at inexpensive restaurant |
$18.97
|
$16.06
|
|
Fast food combo meal
McDonalds, or similar
|
$11.00
|
$10.06
|
|
Bottle of Coca-Cola (11 fl. oz) |
$2.65
|
$2.31
|
|
Bottle of water (11 fl. oz) |
$1.96
|
$1.72
|
|
pay 7.2% less for groceries
Nevada
|
North Carolina
|
||
---|---|---|---|
Bread
1 loaf
|
$4.37
|
$3.48
|
|
Local cheese (8 oz) |
$5.70
|
$6.25
|
|
Milk (1 gallon) |
$4.33
|
$3.46
|
|
Eggs
1 dozen
|
$3.98
|
$3.28
|
|
Boneless chicken breast (1 lb) |
$5.37
|
$4.77
|
|
Apples (1 lb) |
$2.45
|
$2.35
|
|
Bananas (1 lb) |
$0.77
|
$0.74
|
|
Oranges (1 lb) |
$2.74
|
$2.18
|
|
Tomatoes (1 lb) |
$2.38
|
$2.16
|
|
Potatoes (1 lb) |
$1.71
|
$1.51
|
|
Onions (1 lb) |
$1.29
|
$1.66
|
|
pay 11.7% less for transportation
Nevada
|
North Carolina
|
||
---|---|---|---|
Gasoline (1 gallon) |
$4.26
|
$3.19
|
|
Monthly public transit pass |
$64.83
|
$53.89
|
|
New Volkswagen Golf 1.4 (standard edition) |
$33,788.87
|
$34,400.31
|
|
Taxi trip in downtown area (5 miles) |
$20.73
|
$19.36
|
|
pay 3.8% less for housing
Nevada
|
North Carolina
|
||
---|---|---|---|
Internet connection
50 mbps or faster, cable/dsl
|
$66.66
|
$72.47
|
|
1-Bedroom apartment in downtown area |
$1,580.91
|
$1,527.81
|
|
1-Bedroom apartment outside city center |
$1,412.05
|
$1,294.23
|
|
Utilities for two
(700 sq ft apartment)
including electric, gas, water, heating
|
$149.06
|
$130.82
|
|
pay 20.4% more for childcare
Nevada
|
North Carolina
|
||
---|---|---|---|
Private preschool for 1 child, monthly |
$1,300.67
|
$1,254.70
|
|
Middle school for 1 child, two semesters |
$17,409.44
|
$25,128.75
|
|
pay 4.7% more for entertainment and sports
Nevada
|
North Carolina
|
||
---|---|---|---|
Domestic/local beer (1 pint) |
$6.25
|
$5.09
|
|
Cappuccino in mid-range area |
$5.17
|
$4.89
|
|
Pack of cigarettes
Marlboro or similar
|
$9.42
|
$7.33
|
|
Monthly membership at local gym |
$33.44
|
$54.04
|
|
Movie ticket to theater/cinema |
$12.35
|
$13.35
|
|
pay 7.0% less for clothing
Nevada
|
North Carolina
|
||
---|---|---|---|
Regular jeans
Levi's brand
|
$55.05
|
$49.88
|
|
Regular dress
from H&M or similar store
|
$39.68
|
$37.28
|
|
Running shoes
Nike or Adidas
|
$97.85
|
$86.65
|
|
Men's business shoes (leather) |
$112.41
|
$111.01
|
|
Change currency:
Help us improve these prices
ASK THE ELSEWHERE COMMUNITY
Join the Elsewhere community and ask a question about North Carolina or Nevada. It's a free, question-and-answer based forum to discuss what life is like in countries and cities around the world.