Cost of living comparison
Rhode Island is 58.7% more expensive than Louisiana.
- Restaurants
-
pay 20.7% more in Rhode Island
- Groceries
-
pay 35.3% more in Rhode Island
- Transportation
-
pay 36.5% more in Rhode Island
- Housing
-
pay 44.0% more in Rhode Island
- Childcare
-
pay 3.3 times more in Rhode Island
- Entertainment and Sports
-
pay 32.4% more in Rhode Island
- Clothing
-
pay 12.2% more in Rhode Island
The cost of childcare, housing, transportation, groceries, entertainment and sports, and restaurants in Rhode Island are more expensive than in Louisiana. Notably, childcare is significantly more expensive in Rhode Island.
If you lived in Rhode Island instead of Louisiana, you would:
pay 20.7% more for restaurants
Louisiana
|
Rhode Island
|
||
---|---|---|---|
Basic meal with drink at inexpensive restaurant |
$17.81
|
$24.67
|
|
Fast food combo meal
McDonalds, or similar
|
$9.83
|
$11.33
|
|
Bottle of Coca-Cola (11 fl. oz) |
$2.37
|
$2.67
|
|
Bottle of water (11 fl. oz) |
$1.90
|
$2.21
|
|
pay 35.3% more for groceries
Louisiana
|
Rhode Island
|
||
---|---|---|---|
Bread
1 loaf
|
$2.96
|
$3.91
|
|
Local cheese (8 oz) |
$6.15
|
$6.42
|
|
Milk (1 gallon) |
$4.35
|
$5.29
|
|
Eggs
1 dozen
|
$2.92
|
$5.07
|
|
Boneless chicken breast (1 lb) |
$5.28
|
$5.23
|
|
Apples (1 lb) |
$2.15
|
$2.90
|
|
Bananas (1 lb) |
$0.64
|
$0.88
|
|
Oranges (1 lb) |
$1.77
|
$2.64
|
|
Tomatoes (1 lb) |
$1.92
|
$2.67
|
|
Potatoes (1 lb) |
$1.36
|
$1.91
|
|
Onions (1 lb) |
$1.21
|
$1.89
|
|
pay 36.5% more for transportation
Louisiana
|
Rhode Island
|
||
---|---|---|---|
Gasoline (1 gallon) |
$2.93
|
$3.50
|
|
Monthly public transit pass |
$40.33
|
$70.00
|
|
New Volkswagen Golf 1.4 (standard edition) |
$36,948.70
|
$35,691.02
|
|
Taxi trip in downtown area (5 miles) |
$14.31
|
$22.40
|
|
pay 44.0% more for housing
Louisiana
|
Rhode Island
|
||
---|---|---|---|
Internet connection
50 mbps or faster, cable/dsl
|
$62.76
|
$62.18
|
|
1-Bedroom apartment in downtown area |
$1,159.60
|
$2,090.00
|
|
1-Bedroom apartment outside city center |
$1,039.36
|
$1,773.33
|
|
Utilities for two
(700 sq ft apartment)
including electric, gas, water, heating
|
$132.15
|
$166.70
|
|
pay 3.3 times more for childcare
Louisiana
|
Rhode Island
|
||
---|---|---|---|
Private preschool for 1 child, monthly |
$1,554.86
|
$2,051.19
|
|
Middle school for 1 child, two semesters |
$11,175.00
|
$59,000.00
|
|
pay 32.4% more for entertainment and sports
Louisiana
|
Rhode Island
|
||
---|---|---|---|
Domestic/local beer (1 pint) |
$4.80
|
$6.67
|
|
Cappuccino in mid-range area |
$5.08
|
$4.98
|
|
Pack of cigarettes
Marlboro or similar
|
$8.50
|
$13.00
|
|
Monthly membership at local gym |
$43.67
|
$61.00
|
|
Movie ticket to theater/cinema |
$12.43
|
$16.50
|
|
pay 12.2% more for clothing
Louisiana
|
Rhode Island
|
||
---|---|---|---|
Regular jeans
Levi's brand
|
$45.13
|
$54.53
|
|
Regular dress
from H&M or similar store
|
$37.45
|
$37.10
|
|
Running shoes
Nike or Adidas
|
$76.65
|
$88.87
|
|
Men's business shoes (leather) |
$96.33
|
$108.90
|
|
Change currency:
Help us improve these prices
ASK THE ELSEWHERE COMMUNITY
Join the Elsewhere community and ask a question about Rhode Island or Louisiana. It's a free, question-and-answer based forum to discuss what life is like in countries and cities around the world.