Cost of living comparison
Maine is 24.7% more expensive than Louisiana.
- Restaurants
-
pay 14.9% more in Maine
- Groceries
-
pay 24.0% more in Maine
- Transportation
-
pay 9.4% more in Maine
- Housing
-
pay 17.4% more in Maine
- Childcare
-
pay 75.0% more in Maine
- Entertainment and Sports
-
pay 11.5% more in Maine
- Clothing
-
pay 20.9% more in Maine
The cost of childcare, groceries, clothing, housing, restaurants, and entertainment and sports in Maine are more expensive than in Louisiana.
If you lived in Maine instead of Louisiana, you would:
pay 14.9% more for restaurants
Louisiana
|
Maine
|
||
---|---|---|---|
Basic meal with drink at inexpensive restaurant |
$17.81
|
$21.25
|
|
Fast food combo meal
McDonalds, or similar
|
$9.83
|
$10.88
|
|
Bottle of Coca-Cola (11 fl. oz) |
$2.37
|
$2.69
|
|
Bottle of water (11 fl. oz) |
$1.90
|
$2.22
|
|
pay 24.0% more for groceries
Louisiana
|
Maine
|
||
---|---|---|---|
Bread
1 loaf
|
$2.96
|
$3.52
|
|
Local cheese (8 oz) |
$6.15
|
$5.94
|
|
Milk (1 gallon) |
$4.35
|
$3.95
|
|
Eggs
1 dozen
|
$2.92
|
$3.19
|
|
Boneless chicken breast (1 lb) |
$5.28
|
$4.43
|
|
Apples (1 lb) |
$2.15
|
$2.62
|
|
Bananas (1 lb) |
$0.64
|
$0.65
|
|
Oranges (1 lb) |
$1.77
|
$2.89
|
|
Tomatoes (1 lb) |
$1.92
|
$3.50
|
|
Potatoes (1 lb) |
$1.36
|
$1.48
|
|
Onions (1 lb) |
$1.21
|
$2.27
|
|
pay 9.4% more for transportation
Louisiana
|
Maine
|
||
---|---|---|---|
Gasoline (1 gallon) |
$2.93
|
$3.48
|
|
Monthly public transit pass |
$40.33
|
$60.00
|
|
New Volkswagen Golf 1.4 (standard edition) |
$36,948.70
|
$30,132.84
|
|
Taxi trip in downtown area (5 miles) |
$14.31
|
$12.64
|
|
pay 17.4% more for housing
Louisiana
|
Maine
|
||
---|---|---|---|
Internet connection
50 mbps or faster, cable/dsl
|
$62.76
|
$68.11
|
|
1-Bedroom apartment in downtown area |
$1,159.60
|
$1,497.50
|
|
1-Bedroom apartment outside city center |
$1,039.36
|
$1,240.00
|
|
Utilities for two
(700 sq ft apartment)
including electric, gas, water, heating
|
$132.15
|
$149.10
|
|
pay 75.0% more for childcare
Louisiana
|
Maine
|
||
---|---|---|---|
Private preschool for 1 child, monthly |
$1,554.86
|
$1,964.29
|
|
Middle school for 1 child, two semesters |
$11,175.00
|
$25,000.00
|
|
pay 11.5% more for entertainment and sports
Louisiana
|
Maine
|
||
---|---|---|---|
Domestic/local beer (1 pint) |
$4.80
|
$5.38
|
|
Cappuccino in mid-range area |
$5.08
|
$5.46
|
|
Pack of cigarettes
Marlboro or similar
|
$8.50
|
$8.96
|
|
Monthly membership at local gym |
$43.67
|
$53.00
|
|
Movie ticket to theater/cinema |
$12.43
|
$12.44
|
|
pay 20.9% more for clothing
Louisiana
|
Maine
|
||
---|---|---|---|
Regular jeans
Levi's brand
|
$45.13
|
$50.20
|
|
Regular dress
from H&M or similar store
|
$37.45
|
$40.96
|
|
Running shoes
Nike or Adidas
|
$76.65
|
$93.77
|
|
Men's business shoes (leather) |
$96.33
|
$135.33
|
|
Change currency:
Help us improve these prices
ASK THE ELSEWHERE COMMUNITY
Join the Elsewhere community and ask a question about Maine or Louisiana. It's a free, question-and-answer based forum to discuss what life is like in countries and cities around the world.