Cost of living comparison
Nevada is 11.5% more expensive than Georgia.
- Restaurants
-
pay 12.8% more in Nevada
- Groceries
-
pay 17.3% more in Nevada
- Transportation
-
pay 18.6% more in Nevada
- Housing
-
pay 0.7% more in Nevada
- Childcare
-
pay 17.3% more in Nevada
- Entertainment and Sports
-
pay 3.0% more in Nevada
- Clothing
-
pay 11.1% more in Nevada
The cost of transportation, groceries, childcare, restaurants, clothing, and entertainment and sports in Nevada are more expensive than in Georgia.
If you lived in Nevada instead of Georgia, you would:
pay 12.8% more for restaurants
Georgia
|
Nevada
|
||
---|---|---|---|
Basic meal with drink at inexpensive restaurant |
$16.73
|
$18.97
|
|
Fast food combo meal
McDonalds, or similar
|
$9.43
|
$11.00
|
|
Bottle of Coca-Cola (11 fl. oz) |
$2.34
|
$2.65
|
|
Bottle of water (11 fl. oz) |
$1.82
|
$1.96
|
|
pay 17.3% more for groceries
Georgia
|
Nevada
|
||
---|---|---|---|
Bread
1 loaf
|
$3.05
|
$4.37
|
|
Local cheese (8 oz) |
$5.52
|
$5.70
|
|
Milk (1 gallon) |
$3.50
|
$4.33
|
|
Eggs
1 dozen
|
$3.05
|
$3.98
|
|
Boneless chicken breast (1 lb) |
$4.80
|
$5.37
|
|
Apples (1 lb) |
$2.30
|
$2.45
|
|
Bananas (1 lb) |
$0.78
|
$0.77
|
|
Oranges (1 lb) |
$1.99
|
$2.74
|
|
Tomatoes (1 lb) |
$1.98
|
$2.38
|
|
Potatoes (1 lb) |
$1.45
|
$1.71
|
|
Onions (1 lb) |
$1.34
|
$1.29
|
|
pay 18.6% more for transportation
Georgia
|
Nevada
|
||
---|---|---|---|
Gasoline (1 gallon) |
$3.14
|
$4.26
|
|
Monthly public transit pass |
$57.17
|
$64.83
|
|
New Volkswagen Golf 1.4 (standard edition) |
$31,002.46
|
$33,788.87
|
|
Taxi trip in downtown area (5 miles) |
$17.79
|
$20.73
|
|
pay 0.7% more for housing
Georgia
|
Nevada
|
||
---|---|---|---|
Internet connection
50 mbps or faster, cable/dsl
|
$70.08
|
$66.66
|
|
1-Bedroom apartment in downtown area |
$1,504.92
|
$1,580.91
|
|
1-Bedroom apartment outside city center |
$1,288.94
|
$1,412.05
|
|
Utilities for two
(700 sq ft apartment)
including electric, gas, water, heating
|
$160.29
|
$149.06
|
|
pay 17.3% more for childcare
Georgia
|
Nevada
|
||
---|---|---|---|
Private preschool for 1 child, monthly |
$958.46
|
$1,300.67
|
|
Middle school for 1 child, two semesters |
$17,600.99
|
$17,409.44
|
|
pay 3.0% more for entertainment and sports
Georgia
|
Nevada
|
||
---|---|---|---|
Domestic/local beer (1 pint) |
$5.66
|
$6.25
|
|
Cappuccino in mid-range area |
$4.94
|
$5.17
|
|
Pack of cigarettes
Marlboro or similar
|
$8.25
|
$9.42
|
|
Monthly membership at local gym |
$34.06
|
$33.44
|
|
Movie ticket to theater/cinema |
$14.13
|
$12.35
|
|
pay 11.1% more for clothing
Georgia
|
Nevada
|
||
---|---|---|---|
Regular jeans
Levi's brand
|
$47.75
|
$55.05
|
|
Regular dress
from H&M or similar store
|
$40.36
|
$39.68
|
|
Running shoes
Nike or Adidas
|
$83.45
|
$97.85
|
|
Men's business shoes (leather) |
$98.93
|
$112.41
|
|
Change currency:
Help us improve these prices
ASK THE ELSEWHERE COMMUNITY
Join the Elsewhere community and ask a question about Nevada or Georgia. It's a free, question-and-answer based forum to discuss what life is like in countries and cities around the world.